Pokud máte v bazénu nerezové komponenty, jako jsou například schůdky, je důležité věnovat pozornost jejich údržbě. Správná péče nejen prodlouží jejich životnost, ale také pomůže předejít vzniku koroze.
Jaké jsou typy nerezové oceli?
Pro bazénové aplikace se běžně používají dva druhy nerezové oceli:
- AISI 304 – Tato nerezová ocel obsahuje 18-20 % chromu a 8-12 % niklu. Je vhodná pro bazény s běžnou bazénovou chemií (chlorovou i bezchlorovou).
- AISI 316 – Díky vyššímu obsahu niklu (10-14 %) a přítomnosti molybdenu (2-3 %) je tento typ oceli odolnější vůči chloridům a slané vodě. Je tedy vhodný nejen pro bazény s klasickou chemií, ale i pro ty, které využívají slanou vodu.
Jak pečovat o nerezové komponenty?
Všechny nerezové komponenty v bazénu je třeba pravidelně čistit speciálním přípravkem, a to bez ohledu na typ oceli. Nerezové doplňky doporučujeme ošetřit speciálním přípravkem ihned po jejich kompletaci ještě před umístěním do bazénu. Stejně tak doporučujeme při montáži nerezové příslušenství instalovat jako poslední, aby se zamezilo jejich nechtěnému poškození.
Při čištění nerezových komponentů používejte speciální prostředky k tomu určené, například Stahlclin. Vyhněte se produktům s obsahem chloru nebo kyselých složek, které mohou nerezovou ocel poškodit.
Vždy dodržujte výrobcem doporučenou koncentraci bazénové chemie a soli v bazénové vodě, aby nedošlo k poškození povrchu nerezových komponentů.
Na konci koupací sezóny doporučujeme nerezové komponenty demontovat, očistit od vápenatých usazenin a povrchových nečistot, ošetřit speciálním přípravkem (dle návodu) a uskladnit na suchém místě. Neskladujte spolu s chemickými přípravky.
Jak často čistit nerezové prvky v bazénu?
Frekvence čištění závisí na několika faktorech, jako je teplota vody, množství použité chemie a vnější podmínky. Zde je obecné doporučení:
- AISI 304 – Pokud používáte klasickou chlorovou nebo bezchlorovou chemii, tak stačí nerezové komponenty čistit jednou za 3 až 6 měsíců.
- AISI 316 – I v tomto případě platí, že pokud používáte klasickou chlorovou nebo bezchlorovou chemii, tak stačí nerezové komponenty čistit jednou za 3 až 6 měsíců. Pokud máte v bazénu slanou vodu, tak doporučujeme čistit jednou za 1 až 2 měsíce.
Jak poznat korozi a jak jí předcházet?
Rez se nejčastěji objevuje na místech, kde se hromadí bazénová chemie nebo sůl, najít ji můžete například na bazénových schůdcích. Proto je nutné všechny nerezové komponenty pravidelně čistit, aby rez nepoškodila povrchovou vrstvu nerezy a dále neexpandovala.
Na některé problémy s korozí si můžete zadělat už při neodborné montáži, kdy může dojít k poškození ochranné vrstvy nerezové oceli. Například pokud nejsou schůdky správně utažené, dochází k odírání povrchu a následně ke vzniku rzi, která potom může pronikat kolem šroubů dovnitř trubky, což bývá největší problém, protože vnitřek trubky nejde vyčistit. V extrémních případech může rez vytékat ze schůdků do bazénové vody a způsobit zabarvení bazénové folie. Proto vždy pečlivě čtěte instalační manuál a pokud si nebudete jistí, raději přenechte instalaci schůdků profesionálům.
Jaké jsou doporučené hodnoty v bazénové vodě pro nerezové prvky?
- pH: 7,2 – 7,6
- Volný chlor: 2 mg/l
- Vápník: 200 – 400 ppm
- Měď: 0 ppm
- Chloridy: méně než 140 ppm
- Obsah soli: max. 0,35-0,4 % (pro AISI 316)
Jaký vliv má bazénová chemie na nerezovou ocel?
Pokud je to možné, tak nedávkujte chemii ani sůl v těsné blízkosti nerezových komponentů. Zvýšená koncentrace dávkovaných látek by mohla způsobit poškození a vznik rzi.
Hodnota pH
Snad nejdůležitějším parametrem v bazénové vodě, který byste měli pravidelně sledovat je hodnota pH, kterou doporučujeme udržovat v rozmezí 7,2- 7,6.
Při nesprávné hodnotě pH mohou být některé druhy chemie naprosto neúčinné. Dále voda s vysokým pH může dráždit oči, pokožku a vlasy a způsobovat vznik usazenin, které mohou vést ke vzniku rzi. Naopak bazénové voda s nízkou hodnotou pH se vyznačuje vysokou kyselostí, která způsobuje povrchovou rez.
Sůl
Použití nerezových komponentů v bazénech se slanou vodou je obzvlášť náročné, protože slaná voda má silně korozivní účinky. Proto je pro bazény se slanou vodou doporučována nerez AISI 316, která díky vyššímu obsahu niklu a molybdenu lépe odolává korozi.
I přesto může ve slané vodě ke korozi docházet. Nejrizikovější je vysoká koncentrace soli při prvotním dávkování a při jejím doplňování. Proto doporučujeme vyjmout nerezové prvky z bazénu, dokud se sůl zcela nerozpustí. Pozor si také dejte na kombinaci nesprávného pH a vyšší koncentrace soli, která může poškodit nerezové prvky i mimo bazén.
Vápník
Vysoká hladina vápníku vede k tvorbě vápenatých usazenin, které vytvoří jakousi krustu, pod níž je velmi nízké pH, což velmi rychle způsobuje poškození povrchové vrstvy nerezové oceli a vzniku rzi. Proto ani tento důležitý parametr nepodceňujte.
Chlor
Vysoká koncentrace chloru způsobuje jak povrchovou, tak bodovou korozi. Nejčastěji k tomu dochází při nesprávném dávkování, šokové chloraci nebo při použití zazimovacích prostředků. Proto je vhodné při superchloraci nebo zazimování nerezové prvky z bazénu odstranit.
V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit na info@swimi.cz. Jsme tu pro vás a rádi vám poradíme.